| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1800 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532" (13.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR06F132GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.67000 |
|
![]() |
CDV30EF240FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.67000 |
![]() |
CDV30EF270FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.67000 |
![]() |
CDV30EF300FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.67000 |
![]() |
CDV30EF330FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.67000 |
![]() |
CDV30EF360FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.67000 |
![]() |
CDV30EF390FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.67000 |
![]() |
CDV30EF430FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.67000 |
![]() |
CDV30EF470FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.67000 |
![]() |
CDV30EF500FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.67000 |