| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1200 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.661" L x 0.220" W (16.80mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR04F361FPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.42313 |
CMR04F201GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.46118 |
|
![]() |
CDV19FF432GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.46840 |
CMR05F391FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.48000 |
|
![]() |
CDV30FH132GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.48000 |
![]() |
CDV30FH152GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.48000 |
![]() |
CDV30FH201GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.48000 |
![]() |
CDV30FH221GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.48000 |
![]() |
CDV30FH241GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.48000 |
![]() |
CDV30FH271GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.48000 |