| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2200 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.669" L x 0.252" W (17.00mm x 6.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532" (13.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD19FA912FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $14.72000 |
|
![]() |
CDV30EF240GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.72500 |
![]() |
CDV30EF270GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.72500 |
![]() |
CDV30EF300GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.72500 |
![]() |
CDV30EF330GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.72500 |
![]() |
CDV30EF360GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.72500 |
![]() |
CDV30EF390GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.72500 |
![]() |
CDV30EF430GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.72500 |
![]() |
CDV30EF470GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.72500 |
![]() |
CDV30EF500GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $14.72500 |