| Type | Description |
|---|---|
| Series: | M55 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 250 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 30mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | M55 Module |
| Size / Dimension: | 2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.20mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
M550B257K100BHKEMET |
CAP TANT POLY 250UF 100V CHAS MT |
In Stock: 0 $488.64143 |
|
M550B257K100BSKEMET |
CAP TANT POLY 250UF 100V CHAS MT |
In Stock: 0 $488.64143 |
|
M550B257K100BGKEMET |
CAP TANT POLY 250UF 100V CHAS MT |
In Stock: 0 $488.64143 |
|
M550B257K100BAKEMET |
CAP TANT POLY 250UF 100V CHAS MT |
In Stock: 0 $488.64143 |
|
M550B108M025TTKEMET |
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHAS MT |
In Stock: 0 $621.77556 |
|
M550B108M025THKEMET |
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHAS MT |
In Stock: 0 $621.77556 |
|
M550B108M025TSKEMET |
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHAS MT |
In Stock: 0 $621.77556 |
|
M550B108M025TGKEMET |
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHAS MT |
In Stock: 0 $621.77556 |
|
M550B108M025TAKEMET |
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHAS MT |
In Stock: 0 $621.77556 |
|
M550B108M040TTKEMET |
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHAS MT |
In Stock: 0 $621.77556 |