| Type | Description |
|---|---|
| Series: | M55 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 750 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 75 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 20mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | M55 Module |
| Size / Dimension: | 2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.20mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
M550B757M075BAKEMET |
CAP TANT POLY 750UF 75V CHAS MNT |
In Stock: 0 $475.47500 |
|
M550B257M100BTKEMET |
CAP TANT POLY 250UF 100V CHAS MT |
In Stock: 0 $475.47500 |
|
M550B257M100BHKEMET |
CAP TANT POLY 250UF 100V CHAS MT |
In Stock: 0 $475.47500 |
|
M550B257M100BSKEMET |
CAP TANT POLY 250UF 100V CHAS MT |
In Stock: 0 $475.47500 |
|
M550B257M100BGKEMET |
CAP TANT POLY 250UF 100V CHAS MT |
In Stock: 0 $475.47500 |
|
M550B257M100BAKEMET |
CAP TANT POLY 250UF 100V CHAS MT |
In Stock: 0 $475.47500 |
|
M550B108K025BTKEMET |
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHAS MT |
In Stock: 0 $488.64143 |
|
M550B108K025BHKEMET |
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHAS MT |
In Stock: 0 $488.64143 |
|
M550B108K025BSKEMET |
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHAS MT |
In Stock: 0 $488.64143 |
|
M550B108K025BGKEMET |
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHAS MT |
In Stock: 0 $488.64143 |