| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 74AHCT |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Function: | Master Reset |
| Type: | D-Type |
| Output Type: | Non-Inverted |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 8 |
| Clock Frequency: | 75 MHz |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 9.2ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Current - Output High, Low: | 8mA, 8mA |
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Quiescent (Iq): | 4 µA |
| Input Capacitance: | 2.5 pF |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | 20-SSOP |
| Package / Case: | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SN74AHC574DBRTexas Instruments |
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SSOP |
In Stock: 2,664 $0.53000 |
|
SN74LVC74AQPWRG4Q1Texas Instruments |
IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14TSSOP |
In Stock: 3,966 $0.56000 |
|
74LVC273AQ20-13Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20QFN |
In Stock: 2,500 $0.21096 |
|
74VHC273TTRSTMicroelectronics |
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20TSSOP |
In Stock: 0 $0.74000 |
|
74AHC377PW,118Nexperia |
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20TSSOP |
In Stock: 4,300 $0.75000 |
|
74AHC377PW,112Nexperia |
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20TSSOP |
In Stock: 0 $0.36860 |
|
74LVC1G74GS,115Nexperia |
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8XSON |
In Stock: 4,913 $0.33000 |
|
74LVC74AD,118Nexperia |
IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14SO |
In Stock: 1,401 $0.33000 |
|
74LVC74AD,112Nexperia |
IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14SO |
In Stock: 33 $0.39000 |
|
74AHC1G79GV,125Nexperia |
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SC74A |
In Stock: 1,458 $0.35000 |