| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PAN-TY® PLT |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Wire/Cable Tie Type: | Standard, Locking |
| Length - Approximate: | 14.5" |
| Bundle Diameter: | 4.00" (101.60mm) |
| Width: | 0.189" (4.80mm) |
| Length - Actual: | 1.208' (368.30mm) |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Tensile Strength: | 50 lbs (22.68 kg) |
| Features: | Chemical Resistant, Weather Resistant |
| Material: | Polyamide (PA12), Nylon 12 |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
PLB4H-TL0Panduit Corporation |
CBL TIE DB HEAD BLK 120LB 1.198' |
In Stock: 50,097,000 $0.82372 |
|
PLM4S-CPanduit Corporation |
MARKER TIE NATURAL 50LBS 1.217' |
In Stock: 600 $0.84400 |
|
PLB4H-TL39Panduit Corporation |
CBL TIE DB HEAD NAT 120LB 1.198' |
In Stock: 1,000 $0.86116 |
|
BC4S-S10-CPanduit Corporation |
CBL TIE LOCKING NAT 50LBS 1.299' |
In Stock: 800 $0.90370 |
|
BT3LH-LPanduit Corporation |
CBL TIE LOCKING NAT 120LBS 11.8" |
In Stock: 950 $0.91780 |
|
AST10-5-C100Panduit Corporation |
CBL TIE RELEASABLE BLK 75LB 5.6" |
In Stock: 5,002,000 $1.02060 |
|
PLT3H-L86Panduit Corporation |
CBL TIE LOCKING BLUE 120LB 11.1" |
In Stock: 1,000 $1.02500 |
|
PRT2EH-CPanduit Corporation |
CABLE TIE REL NATURAL 250LBS 9" |
In Stock: 173 $1.10000 |
|
BC4LH-S25-LPanduit Corporation |
CBL TIE LOCKING NAT 120LB 1.292' |
In Stock: 800 $1.16780 |
|
PL2M2S-DPanduit Corporation |
MARKER TIE NATURAL 50LBS 7.4" |
In Stock: 1,000 $1.19800 |