| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 74HC |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Direction: | Up |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 4 |
| Reset: | Asynchronous |
| Timing: | - |
| Count Rate: | 108 MHz |
| Trigger Type: | Negative Edge |
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 6.0 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 14-DIP |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
HEF4020BP,652NXP Semiconductors |
IC 14STG BINARY COUNTER 16-DIP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
74LV4060N,112NXP Semiconductors |
IC 14ST BINARY RIPPLE 16-DIP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
74LV4020D,118NXP Semiconductors |
IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SOIC |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
74LV4020D,112NXP Semiconductors |
IC 14BIT BINARY RIPPLE 16-SOIC |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
74HC4059DB,118NXP Semiconductors |
IC PROG DIV-BY-N COUNTER 24SSOP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
74HC160DB,118Nexperia |
IC SYNC BCD DECADE COUNT 16SSOP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
HEF4059BP,652NXP Semiconductors |
IC PROG DIV-BY-COUNTER 24DIP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
74HC4059N,112NXP Semiconductors |
IC PROG DIV-BY-N COUNTER 24-DIP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
M74HC4040B1RSTMicroelectronics |
IC COUNTER 12STAGE BINARY 16-DIP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
M74HC4017B1RSTMicroelectronics |
IC COUNTER/DIVIDER DECADE 16-DIP |
In Stock: 0 $0.00000 |